data dodania: 2021-12-23 14:51:51

Materiały kompozytowe — ogólna charakterystyka

Kompozyt to niezwykle popularny materiał, który składa się z dwóch lub większej ilości materiałów, które są ze sobą celowo zmieszane, aby nadać kompozytowi optymalnych własności o wyjątkowych właściwościach, które będą lepsze niż indywidualne składniki. Dynamiczny rozwój techniki, a także wciąż rosnące potrzeby i wymagania przemysły wymuszają opracowywanie coraz nowszych materiałów o lepszym właściwościach fizycznych i chemicznych od tradycyjnych materiałów, a zarazem materiałów, które obniżą koszty produkcji.

 

Kompozyt, co to takiego?

Jak już wspomnieliśmy, kompozyty zazwyczaj składają się z dwóch lub więcej komponentów, które charakteryzują się różnorodnymi właściwościami. Z zasady wynika, że jeden komponent stanowi lepiszcze, a więc gwarantuje spójność kompozytu oraz jego elastyczność i twardość, natomiast drugi komponent jest komponentem konstrukcyjnym, które zapewnia materiałowi zwiększoną odporność na rozciąganie i ściskanie. W produkcji kompozytów stosowane są różnorodne komponenty, do których najczęściej można zaliczyć: włókno szklane, azbest, włókna węglowe, a w przypadku lepiszczy najchętniej są używane żywice syntetyczne.

 

Zastosowanie kompozytów

Materiały kompozytowe znane są ludzkości od tysięcy lat — służyły między innymi do wyrobu naczyń czy mebli, a także są one wokół nas stosowane dość powszechnie, nawet gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy — przykładem może być drewniana sklejka. Kompozyty są przede wszystkim wykorzystywane w formie materiałów konstrukcyjnych w wielu dziedzinach techniki, np. w budownictwie możemy mówić o kompozycie, jakim jest beton czy żelbet. Kompozyty równie często są wykorzystywane w technice lotniczej oraz astronautyce, w przemyśle transportu kołowego i szynowego, jak również w produkcji maszyn urządzeń i sprzętów sportowych. Producent kompozytów Tworzywa Mielec zajmuje się produkcją wysokogatunkowych kompozytów najwyższej jakości dla wszystkich wymienionych dziedzin przemysłu, dzięki czemu zapewni on kompleksową ofertę.

Polecamy

Najnowsze artykuły

Aranżacja sypialni w stylu klasycznym
Jak powinna wyglądać wizyta w salonie mody ślubnej?
Hotelowe łóżka — na czym polega ich sekret?
Skup zużytych tonerów, czy to się opłaca?
Materiały kompozytowe — ogólna charakterystyka
Do czego służą młotowiertarki SDS PLUS?
czytaj wiecej

Najnowsze opinie

Maxton Design to istniejące od 2004 roku przedsiębiorstwo, które zajmuje...
W internetowym sklepie Exceleo oprócz nowoczesnych mebli włoskich...
Centrum Terapii Nowotworów Onkomedica to miejsce, które ma...
Klinika Belvedere to Ogólnopolskie Centrum Leczenia Żył. Miejsce to...
Obecna na rynku medycznym od kilku lat Klinika Medycyny Estetycznej...
Klinika Belvedere to Ogólnopolskie Centrum Leczenia Żył. Miejsce to...
Klinika Belvedere to Ogólnopolskie Centrum Leczenia Żył. Miejsce to...
Klinika Belvedere to Ogólnopolskie Centrum Leczenia Żył. Miejsce to...
Marka KERNAU  to nowoczesne i funkcjonalne sprzęty do każdej kuchni....